CS:GO Config, Autoexec - Jak zrobić

9

W tym wpisie zajmiemy się tworzeniem własnego pliku config w grze Counter-Strike: Global Offensive.

Czym jest config CS:GO?

Plik config a dokładniej autoexec bo ten plik będziemy dzisiaj tworzyć, pozwoli nam na przechowywanie swoich ustawień (komend, bindów, aliasów) które będą nam się uruchamiały za każdym włączeniem gry. Dzięki temu plikowi możemy ustalić np. komendy na celownik, dźwięk, hud, bindy, aliasy i wiele więcej.

Jeśli nie znasz wielu komend do CS:GO polecam sprawdzić jeden z moich poprzednich wpisów, gdzie przedstawiłem masę przydatnych komend do CS:GO. Znajdziesz go tutaj - https://sniper13.pl/csgo-komendy-lista-przydatnych-komend-w-csgo/ Jeśli z kolei szukasz przydatnych bindów, to zapraszam tutaj - https://sniper13.pl/csgo-przydatne-bindy/

Jest to zdecydowanie lepsza opcja od wpisywania komend w konsoli, gdyż w wielu przypadkach te komendy się resetują za każdym uruchomieniem gry. Dopisując je do autoexec zawsze nasze komendy będą zapisane.

Co najważniejsze to to, że aliasy które są wykorzystywane do niektórych bindów nigdy nie działają w momencie kiedy wpisujemy je w konsole, działają one tylko wtedy, gdy mamy je wpisane do pliku config.

Dzięki takiemu configowi również mamy porządek w komendach i w każdej chwili możemy je cofnąć kasując po prostu linijkę z daną komendą, aby cofnąć taką komendę w konsoli musimy znać jej domyślną wartość. Tak więc stworzenie takiego pliku znacznie ułatwią życie.

Tworzenie configu w CS:GO

Mając już zgromadzone komendy czy też bindy które chcemy wykorzystać, możemy przejść do stworzenia swojego pliku config a dokładniej będzie to plik autoexec.cfg

Aby stworzyć plik autoexec przechodzimy do folderu \cfg\ w którym znajdują się wszystkie pliki config.

Dokładna ścieżka tego folderu:

Zależnie od tego, kiedy pobierałeś ostatnio grę. Jeśli pobierałeś niedawno będzie to pierwsza ścieżka.

X:/Steam/UserData/TWÓJ_STEAM_ID/730/local/cfg

Lub
steamapps/common/Counter-Strike Global Offensive/csgo/cfg

Teraz możemy przejść do tworzenia pliku, co jest kompletnie banalne.

*Niektóre osoby mówią, że za grzebanie w plikach gry dostaje się blokadę VAC - po części to prawda, ale dotyczy to tylko plików takich jak .exe .dll itp. Za edycje plików konfiguracyjnych, tych które możemy otworzyć edytorem tekstu nigdy nie dostaniesz bana.

  1. Skopiuj dowolny plik z zakończeniem .cfg z folderu \cfg\ na pulpit np. plik AI.cfg
  2. Zmień jego nazwę na autoexec
  3. Otwórz plik dowolnym edytorem tekstu i skasuj całą jego zawartość. (Polecam do takich rzeczy edytor tekstu Notepad++)
  4. Na samym końcu tego pliku dopisz host_writeconfig Jest to ważne! bez tego nasz config nie będzie uruchamiał się wraz z włączeniem gry.
  5. Przenieś plik autoexec do folderu \cfg\

Plik mamy już stworzony, teraz możemy przejść do jego konfiguracji

Po raz kolejny otwieramy nasz config dowolnym edytorem tekstu i w każdej osobnej linijce wpisujemy komendę którą chcemy wykorzystać w naszym CS:GO wraz z jej wartością. Pamiętaj, aby na końcu całego pliku mieć dopisaną komendę host_writeconfig

Zawartość pliku powinna wyglądać mniej więcej w ten sposób:

cs go config

Jak możesz zauważyć w moim configu nad każdą kategorią komend mam zrobioną notkę przed którą są dwa znaki // również możesz je wykorzystać, aby zrobić jakąś notkę, dzięki temu mamy znacznie większą przejrzystość w naszym configu - w momencie kiedy byś tego nie zrobił CS:GO myślałby, że notka którą zrobiłeś jest komendą przez co mogłyby się pojawić jakieś błędy w działaniu komend. Również w tej samej linijce co komenda możesz dopisać co ona robi np. - snd_mixahead "0.05" // Zmniejsza opóźnienie dźwięku o połowę.

Mając ustalone komendy zapisujemy plik i od teraz za każdym uruchomieniem gry wszystkie komendy, które dopisaliśmy do naszego pliku config będą uruchamiały się wraz ze startem gry.

Jeśli chcesz się upewnić, czy config z twoimi komendami na pewno się włączył - dopisz na końcu swojego configu coś takiego:

echo " "
echo " "
echo "+-----------------------------------------------------------------------------------------------------+"
echo "| SNAJPEROS KOMPANIEROS CEFGENIEROS LOADEOS | www.sniper13.pl |"
echo "+-----------------------------------------------------------------------------------------------------+"
echo " "
echo " "

Jeśli ten napis pojawi ci się po włączeniu gry w konsoli, to znaczy, że config poprawnie się załadował.

Cofanie configu / Komendy

Jeśli chcesz usunąć jakąś komendę i wrócić do jej standardowej wartości po prostu skasuj linijkę z daną komendą, od teraz wartość komendy będzie pobierana z pliku config.cfg czyli z podstawowego pliku config. ps. nigdy tym plikiem się nie baw, bo narobisz sobie szkód w komendach, wszystkie swoje komendy powinieneś trzymać w autoexec.cfg

Kopia zapasowa

W przypadku reinstalacji CS:GO lub formatowania komputera zrób sobie kopie swojego pliku autoexec - po instalacji gry wgrasz sobie plik na nowo i cały config poza ustawieniami video będzie taki jak przed reinstalacja/formatem. Jeśli z kolei chcesz zrobić kopię swoich ustawień video, zrób kopie pliku video.txt znajdują się tam wszystkie twoje ustawienia graficzne takie jak np. rozdzielczość, jasność, jakość tekstur itd.

Tworzenie dodatkowych configów / Config na celownik

Stworzyliśmy już config który uruchamia nam się za każdym uruchomieniem gry, a co zrobić jeśli chcemy zrobić dodatkowy config? który będziemy mogli uruchomić w dowolnym momencie gry, np. w momencie kiedy będziemy chcieli zmienić swój celownik w trakcie meczu, albo kiedy będziemy chcieli poćwiczyć na swoim serwerze lokalnym np. skany, granaty itd? Wiem, że dużo osób ma z tym małe problemy tak więc zajmiemy się i tym!

  1. Przechodzimy po raz kolejny do folderu \cfg\ i kopiujemy dowolny plik config na pulpit.
  2. Zmieniamy jego nazwę na cokolwiek chcemy np. celownik2 albo trening.
  3. Kasujemy całą jego zawartość i wpisujemy w nim komendy, które chcemy odpalić w trakcie gry.
  4. Przerzucamy plik z powrotem do folderu \cfg\

Jeśli chcemy, aby ten config zawierał inny celownik, to po prostu wklepujemy do niego komendy na celownik przykładowo:

cl_crosshairstyle "4"
cl_crosshairsize "2.8"
cl_crosshairscale "0"
cl_crosshairdot "0"
cl_crosshairgap "-2"
cl_crosshairthickness "1.3"

Mając taki plik w folderze \cfg\ możemy w szybki sposób je odpalić w każdym momencie gry wpisując w konsole - exec nazwa_pliku

I BOOM! celownik zmieniony w ciągu sekundy, jeśli będziemy chcieli wrócić do przedniego celownika wpisujemy exec autoexec - pamiętaj, że celownik zmieni się tylko wtedy, gdy będziemy mieli inne komendy celownika dopisane do tego pliku. (Komenda exec config też powinna zadziałać)

Również te opcje możecie wykorzystać do ćwiczenia na serwerze lokalnym - tworzycie taki sami plik z komendami do ćwiczenia, wchodzicie do gry z botami i wpisujecie w konsole np. exec trening

Jeśli chcecie pobrać mój plik do treningu, który ma wszystkie potrzebne do tego komendy, to zapraszam do jego pobrania - goo.gl/JeLERN wrzuć plik trening.cfg do folderu \cfg\ i wpisz w konsoli komendę exec trening.

Tutaj znajdziecie jeszcze mój plik autoexec, w którym z pewnością znajdziecie kilka ciekawych komend - sniper13.pl/cfg/

Tutaj znajdziecie celowniki profesjonalnych graczy - sniper13.pl/csgo-celowniki/

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie configu zostawcie komentarz poniżej, postaram się odpowiedzieć jak tylko będę mógł.

Share.