CS:GO - Ustawienia Myszki

6
W tym wpisie zajmiemy się ustawieniami myszki w CS:GO. Ustawienia naszej myszki są jedną z najbardziej istotnych rzeczy w CS:GO, złe ustawienia mogą fatalnie wpłynąć na rozgrywkę.

Najpierw zajmiemy się ustawieniami myszki w Windowsie - ustawimy jej odpowiednią prędkość oraz wyłączymy w niej akceleracje. Jeśli w CS:GO korzystasz z raw input te ustawienia nie będą cię obchodzić. O raw input znajdziesz więcej w dalszej części poradnika.

USTAWIENIA WINDOWS

1. Wchodzimy do Panelu Sterownia.
2. W widoku na górze wybieramy Duże lub Małe Ikony.
3. Z listy wybieramy Mysz.
4. Wybieramy zakładkę Opcje Wskaźnika.

W zakładce Opcje wskaźnika w Ruch ustawiamy 6 kresę i ODZNACZAMY opcję Zwiększ precyzję wskaźnika.
cs go ustawienia myszki win

W tej chwili ustawiliśmy prawidłową prędkość myszki w Windowsie - jeśli ustawilibyśmy prędkość większą niż 6, niektóre piksele mogłyby być omijane np. celownik w grze przeskakiwałby przez niektóre piksele.

Drugą rzeczą którą zrobiliśmy było wyłączenie przyśpieszania myszki, co wpływa fatalnie na rozgrywkę w grach FPS. Polega to na tym, że czym szybciej ruszymy naszą myszkę tym większy dystans naszym celownikiem zrobimy w grze - kompletnie psuje to pamięć mięśniową.

USTAWIENIA CS:GO

Teraz przechodzimy do najważniejszych opcji, czyli tych które możemy dostosować w CS:GO.

csgo ustawienia myszy

Odwróć Osie

Opcja którą na pewno chcemy mieć wyłączoną - CS:GO to nie symulator latania 😛

Czułość Myszy

W tym miejscu dostosowujemy swoją czułość myszki. Czułość myszki z reguły powinna być w granicach od 1 do 4. Jaką wartość wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Ma na to wpływ kilka rzeczy.

Podkładka - Jej wielkość oraz materiał. Z reguły chcesz obrócić się o co najmniej 180 stopni przeciągając myszkę do krawędzi podkładki od jej środka. Jeśli z kolei chodzi o materiał, to niektóre podkładki mają śliższy materiał od drugiej więc według tego też powinieneś dostosować swoją czułość. W tym miejscu polecam kupić jak największą podkładkę. Nie popełniaj mojego błędu - raz kupiłem małą podkładkę zupełnie nie zwracając uwagi na jej rozmiar podczas zakupu, później kupiłem nieco większą, bo poprzednia mi nie wystarczała, ale wciąż ona była za mała i miała materiał, który uniemożliwiał mi przesuwanie całej ręki po podkładce. W końcu za trzecim razem dostałem w swoje ręce podkładkę HyperX FURY o rozmiarach 50cm x 42cm, którą polecam. Ma ona również świetny materiał, który umożliwia przesuwanie całej ręki.

DPI - Czym wyższe DPI tym większa prędkość myszki do DPI przejdziemy w dalszej części poradnika.

Oraz oczywiście ty sam, to tobie ma się najlepiej grać na wybranej czułość. Nie chcesz mieć czułości zbyt niskiej, gdyż wtedy będziesz co chwile wylatywał za podkładkę, bądź też będziesz musiał podnośnic myszkę do góry. Jeśli wybierzesz czułość zbyt wysoką będziesz mało precyzyjny. Na końcu wpisu zobaczysz kilka sposobów na testowanie czułości myszy, które pomogą ci w doborze tej odpowiedniej.

Czułość Przybliżania

Czułość Przybliżania czyli czułość myszki w momencie kiedy celujemy z AWP czy też scout. Również dostosuj ją według własnych preferencji. Gdzieś wyczytałem, że trafną czułością jest 0.85 - podobno najbardziej oddaje to czułość, którą mamy w pozostałych broniach. Przetestuj i sprawdź jakie ustawienie najbardziej ci przypasuje.

Bezpośredni Odczyt

Bezpośredni odczyt czyli raw input o którym całkiem możliwe, że już kiedyś słyszałeś. Włączając tę opcje ustawienia myszki będą bezpośrednio odczytywane z naszej myszki bez ingerencji opcji Windowsa. Zaleca się włączenie tej opcji. Ustawiając tę opcje nie będziesz musiał wyłączać akceleracji w ustawianiach Windowsa, mimo wszystko polecam to zrobić, gdyż w innych grach raw input może być wyłączony.

Akceleracja Myszki

Tę opcje chcesz ZAWSZE mieć WYŁĄCZONĄ wpływa ona fatalnie na pamięć mięśniową, która jest kluczowym elementem w CS:GO. Gdyż jak już napisałem wcześniej, czym szybciej machniesz myszką tym większy obszar celownikiem przejedziesz w grze. Niżej również znajduje się prędkość przyśpieszenia, która powinna być automatycznie wyłączona jeśli sama akceleracja będzie wyłączona.

USTAWIENIA DPI, HZ

Przechodzimy do ostatniej części ustawień myszki w CS:GO, czyli do tych w sterownikach.

Sterowniki do myszki mają osoby z tymi droższymi myszkami. Jeśli twoja myszka kosztowała 50 zł i mniej to i zapewne nie będziesz miał do niej sterownik co za tym idzie, również nie będziesz mógł wybrać DPI czy też HZ w swojej myszce. Jeśli z kolei posiadasz myszkę od np. Steelseries czy Razer takowe sterowniki będziesz miał. Ustawienia te pokaże na swoich sterownikach od Razer, w każdych innych sterownikach będzie to wyglądać podobne.

steelseries-hz

HZ

Na screenie powyżej POLLING RATE - Wpływa to na częstotliwość odświeżania pozycji kursora tudzież celownika w CS:GO. Ustawienie powinno wynosić 500 lub 1000. Jeśli masz słabszą myszkę HZ będzie wynosiło 125. Prawdę mówiąc nie ma większej różnicy między 500 a 1000. Jeśli ustawisz 1000 i masz słabszy sprzęt może to w jakiś sposób wpłynąć na spadki FPS. Jeśli masz lepszy sprzęt możesz spokojnie wybrać 1000.

DPI

DPI czyli Dots per inch = punkty na cal. Najprościej tłumacząc DPI wpływa również na naszą prędkość myszki.

Tutaj również ustawiamy to wedle swoich upodobań. Najczęstszym wybieranym DPI jest 400 i 500. Choć są również osoby, które grają na 800 a nawet i więcej. Czym wyższe ustawisz DPI tym niższą czułość będziesz musiał ustawić w grze.

csgo pro dpi

DPI wybierane przez profesjonalnych graczy CS:GO

Dodając na koniec - nigdy na starszych myszkach nie próbuj podkręcać HZ czy też DPI w myszce, gdyż może to tylko uszkodzić twój sprzęt. Pisze o tym, gdyż wiele osób za czasów CS 1.6 miało skłonność to właśnie robić.

Znajdowanie czułości

Jak już wiesz jak wszystko działa, możesz przejść do testowania ustawień i spróbować znaleźć swoją odpowiednią wartość.

Włącz dowolną mapę wybierz sobie na niej jakiś punt i poruszaj się na boki przy czym staraj się utrzymać celownik w miejscu które sobie wybrałeś. Może to być np. pocisk który wcześniej wystrzeliłeś. Jeśli zauważysz, że nie możesz utrzymać celownika na tym puncie to znaczy, że czułość twojej myszki nie jest odpowiednia - spróbuj ją wtedy zmniejszyć lub też zwiększyć. Do tego możesz wykorzystać mapę z warsztatu - Link do mapy.

Pamiętaj również o tym, że zmiana DPI, czy czułości w grze wiąże się z przyzwyczajeniem i wyrobieniem pamięci mięśniowej. 2-3 dni i powinieneś przyzwyczaić się do nowych ustawień. Nie poddawaj się, gdyż później przyniesie to rezultaty.

Jeśli zawsze grałeś na wysokiej czułości myszki nie ustawiaj od razu niskiej wartości - bardzo ciężko będzie ci się do tego przyzwyczaić. Rób to stopniowo - jeśli dotychczas grałeś na czułości np. 5.0 ustaw 4.5 potem 4 a potem jeszcze niżej. Sam w ten sposób się przyzwyczajałem, bo zawsze grałem na wysokiej czułości. Jeśli dłuższy czas grałeś na szybkiej czułości, to nic nie straciłeś - w moim przypadku granie na wysokiej czułości zrobiło mnie znacznie szybszym graczem 🙂

Ustawienia Profesjonalnych Graczy znajdziesz Tutaj
Moje ustawienia jak i mój config znajdziesz Tutaj

Jeśli masz jakieś pytania lub problem pozostaw komentarz poniżej, ja bądź też inne osoby odpowiedzą na twoje pytanie.

Share.

6 komentarzy

    • Michał Czyż on

      mam od paru miesięcy i uważam że to absolutnie najlepsza mysz do 300zł

Leave A Reply