CS:GO - Zmniejszenie VAR - Spadki FPS, Ścinki - Jak Naprawić?

0

W tym wpisie zajmiemy się zmniejszeniem VAR w CS:GO, naprawą ścinek oraz spadków FPS.

Wiele osób ma problemy ze spadającymi FPS w CS:GO, wszelakim ścinkami gry np. podczas strzelania albo ruszania myszką jak i samym VAR, który podskakuje w net_graph.
Poznaj kilka sposobów, dzięki którym potencjonalne naprawisz problemy, przez które CS:GO nie jest płynny.

Wysoki VAR CS:GO

Wiele osób boryka się ze "skaczącym" VARem, który możemy zaobserwować wpisując w konsoli komendę net_graph 1. Podczas skaczącego VARu automatycznie zaczyna przycinać się gra, pojawiają się lagi przez co gra nie jest przyjemna. Ale czym właściwie jest ten VAR?

VAR wskazuje naszą niezgodność z serwerem. Podskakuje on w momencie kiedy mamy słabe połączenie z serwerem lub mocno przeciążony komputer, który nie potrafi przetworzyć prawidłowo otrzymywanych przez nas pakietów.

Jak naprawić/zmniejszyć VAR

VAR w CS:GO możemy spróbować naprawić na wiele sposób - najpierw zaczniemy od samego internetu a później przejdziemy do pozostałych sposobów.

Zmień WIFI na kabel

Dokładnie tak, CS:GO w wielu przypadkach nie radzi sobie, gdy mamy połączenie z internetem poprzez WIFI.

Gdy korzystamy z WIFI często pakiety potrafią się gubić, nie odbieramy wszystkich jak i nie jesteśmy w stanie wszystkich wysłać do serwera. Jeśli grasz na WIFI warto spróbować podłączyć internet poprzez kabel ethernet.

Warto spróbować podłączyć internet poprzez kabel nawet i na chwilę i sprawdzić czy przycinki gry nie są spowodowane właśnie poprzez połączenie z internetem.

Obciążenie Łącza

Całkiem możliwe, że Twoje łącze jest po prostu niestabilne, przez to że inni domownicy również korzystają w tym czasie z łącza. W takim przypadku zapewne również zacznie pojawiać się LOSS oraz CHOKE w net_graph.

Komenda net_maxroutable

Standardowa wartość tej komendy to 1200. Ty możesz spróbować ją ustawić nieco niżej np. 1100 lub nawet 900.

Ustawienie tej komendy nieco niżej niż 1200 może naprawić gubienie pakietów. Pamiętaj, aby ustawić komendę ponownie na 1200 jeśli zmienienie wartości nie przysienie pozytywnych efektów.

Prawidłowe Ustawienie Internetu

Warto również pamiętać, aby mieć prawidłowo ustawione komendy odnośnie internetu, jak interp czy rate. W poniższym filmie dowiesz się, jak prawidłowo ustawić internet w CS:GO.

Obciążony Komputer

Jeśli Twój komputer jest mocno przeciążony, masz mało FPS itp. to również może być powód różnych ścinek, które doświadczasz.

Koniecznie sprawdź wpis odnośnie zwiększenia FPS w CS:GO

Sprawdź Spójność Plików

Spójność Plików gry sprawdzi, czy z plikami CS:GO jest wszystko w porządku. Jeśli coś jest nie tak - pobierze je na nowo, które będą w pełni aktualne i "czyste" Całkiem możliwe, że niektóre pliki masz niekatulane co również może powodować różnorakie ścinki w grze. Jeśli to nie pomoże możesz również spróbować zreinstalować grę.

Reset Configu CS:GO

Całkiem możliwe, że problem leży w twoim configu, który źle skonfigurowałeś lub masz w nim przestarzałe komendy.

Nawet jeśli reinstalowałeś grę kilka razy to Twój config dalej będzie taki sam, z racji tej, że config zapisuje się w chmurze Steam. Na początku tego filmu pokazałem, jak prawidłowo zresetować config CS:GO.

Komenda cl_forcepreload

Całkiem możliwe, że wciąż korzystasz z tej komendy z ustawieniem 1. Jeśli masz włączoną tę komendę koniecznie ją ustaw na 0 zmieniając ją w swoim configu lub wpisując w konsolę cl_forcepreload 0.

Kiedyś ta komenda była znana ze zwiększania FPS w CS:GO, niestety dzisiaj pomaga ona bardzo rzadko, niestety częściej powoduje ona różne ścinki. Sama komenda też nie jest rekomendowana przez developerów CS:GO.

Parametry Startowe

Wiele osób korzysta z przestarzałych parametrów startowych, które często powodują różne przycięcia gry.Pierwszy parametr, który często powoduje problemy to -high a drugi -threads.

Obydwa te parametry znane są z tego, że często powodują problem z działaniem CS:GO. Kiedyś te parametry pomagały z CS:GO, lecz niestety też często działają na niekorzyść CS:GO powodując spadki FPS jak i niepożądane przycinki. Koniecznie skasuj te parametry jeśli masz je dopisane.  Więcej odnośnie parametrów startowych omówiłem w poniższym filmie:

Przetwarzanie Dźwięku 3D

W opcjach gry możesz znaleźć opcję jak Przetwarzanie Dźwięku 3D - została ona dodana dość niedawno i poprawia ona działanie dźwięku w CS:GO. Niestety w niektórych przypadkach włączenie lepszego przetwarzania dźwięku potrafi spowodować spadki FPS jak i zacięcia gry. Jeśli masz słaby komputer i mało FPS, to warto spróbować wyłączyć tę opcje i zobaczyć, czy coś to pomoże.

Zmiana Dysku

Ostatnio trafiłem na post na reddicie, gdzie jeden z graczy miał problem z różnymi ścinkami CS:GO. Okazało się, że problem leżał w jego dysku SSD. Warto również spróbować przenieść CS:GO na inny dysk i zobaczyć czy naprawi to Twój problem - możesz to zrobić we właściwościach gry na Steam.

Zewnętrzne Programy

Podczas grania w CS:GO również staraj się nie mieć włączonych programów w tle. Mogą one powodować przycinki jak i spadki FPS. Oprócz tego niektóre programy również warto odinstalować bo mogą one działać w tle.

Koniecznie sprawdź czy nie masz zainstalowanego programu Overwolf - w wielu przypadkach powodował on przycinki gry w momencie poruszania myszką.

Wirusy jak i Antiwirus.

Koniecznie sprawdź czy nie masz na komputerze jakichś wirusów, mogą one szczególnie wpływać na spadki FPS jak i zacięcia gry. Polecam do tego darmowy program Malware Bytes. Ponadto jeśli korzystasz z jakiegoś antiwirusa to możesz spróbować go tymczasowo wyłączyć i sprawdzić czy nie powoduje on spadków FPS - również w niektóych przypadkach winien jest antiwirus.

To by było na tyle, w przypadku jeśli żaden z powyższym sposób nie pomoże w naprawieniu ścinek lub spadków FPS, może oznaczać to, że problem tkwi w Twoim sprzęcie - może jest po prostu za słaby, lub dostawca internetu nie dostarcza wystarczająco dobrego połączenia.

Jeśli masz jakiś inny sposób na na poprawienie ścinek w CS:GO, koniecznie napisz w komentarzu.

Share.

Leave A Reply