CS:GO Jak zwiększyć FPS w CS GO - 10 Sposobów

62

Wiele osób ubolewa z powodu niskich klatek na sekundę w CSGO - ciągle aktualizacje sprawiają, że FPS jest coraz mniej, Specjalnie dla osób grających na starszym sprzęcie przygotowałem poradnik o tym, jak zwiększyć FPS w CSGO. Poradnik został zaktualizowany pod 2020 rok.

Zwiększenie FPS w CS:GO 2020

I. Podstawowe kwestie

Zacznijmy od podstawowych kwestii, które mogą ci pomóc w celu zwiększenia FPS w CS:GO

1. Format komputera
Jeśli dawno tego nie robiłeś, to powinieneś to zrobić. Świeży przeczyszczony system zawsze pozytywnie wpływa na wydajność Twojego komputera.

2. Reinstalacja gry
Sama reinstalacja gry niejednej osobie pomogła w zwiększeniu FPS - świeże oraz aktualne pliki gry, to jest to, czego Twój CS może potrzebować.

3. Reset ustawień
Warto również spróbować zresetować wszystkie swoje ustawienia CS:GO - grafika, komendy itp.

CS:GO korzysta z chmury Steam już od dobrych 5 lat - co za tym idzie? wszystkie rzeczy, które wpisaliśmy do konsoli przez ten czas mogą być w naszym CS:GO. Jeśli korzystamy z jakichś przestarzałych komend czy ustawień, może to negatywnie wpłynąć na liczbę FPS. W poradniku na górze strony dowiesz się jak prawidłowo zresetować ustawienia.

4. Sprawdzenie spójności plików gry
Jeśli nie chcesz reinstalować gry, spróbuj chociaż sprawdzić spójność plików - sprawdzi to, czy któryś z plików nie jest uszkodzony / przestarzały i pobierze go na nowo. (UWAGA - spójność plików może zacząć pobierać nawet kilka GB gry!)

1. Przejdź do swojej biblioteki gier na Steam.
2. Znajdź CS:GO kliknij na niego PPM następnie przejdź do właściwości.
3. Przejdź do zakładki Pliki Lokalne a następnie wybierz opcje Sprawdź spójność plików gry.

W tym momencie klient Steam zacznie sprawdzać pliki gry a następnie zacznie pobierać uszkodzone/przestarzałe pliki.

5. Wyłączenie interfejsu Steam
Interfejs Steam czyli nakładka, dzięki której możemy komunikować się z naszymi znajomymi czy też przeglądać internet w czasie gry. Wyłączając ją, mamy szanse na zwiększenie naszych klatek na sekundę podczas grania, warto ją wyłączyć i zobaczyć jaki przyniesie to skutek. Opcja która może pomóc jedynie na starszych komputerach.

1. Przejdź do swojej biblioteki gier na steam.
2. Znajdź CSGO kliknij na niego PPM następnie przejdź do właściwości.
3. W zakładce Ogólne odznacz opcję Włącz dostęp do Społeczności Steam podczas gry.

6. Ustawienia wideo w grze
Ustawienia wideo gry, czyli chyba najbardziej podstawowa kwestia - w większości przypadków ustawiając ustawiania na minimum zwiększymy wydajność naszej gry.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych komputerów ustawienie niektórych opcji wyżej może zwiększyć ilość klatek. Więcej informacji znajdziesz w filmie poniżej.

 

Jeśli ustawienia wideo się nie zapisują przejdź do
X:\Steam\SteamApps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg
Następnie kliknij PPM na plik video.txt wybierz właściwości i odznacz opcję Tylko do odczytu.

cs go ustawienia graficzne

Więcej na temat ustawień graficznych:

7. Wyłącz automatyczne nagrywanie klipów w WINDOWS 10 oraz NVIDIA

Wiele osób ma włączone automatyczne nagrywanie klipów za pomocą windowsa 10 oraz Geforce Experience nawet o tym nie wiedząc. Warto sprawdzić, czy rozgrywka nam się na bieżąco nie nagrywa - nagrywanie może znacząco zmniejszyć FPS szczególnie na starszych komputerach.

Wyłączenie nagrywania w windows 10:

  1. W pasku zadań przejdź do Ustawień Windowsa (Ikonka zębatki).
  2. Wybierz opcje Granie.
  3. W zakładce Pasek gry wyłącz opcję Rejestruj klipy z gry.
  4. W zakładce DVR z gry wyłącz Rejestruj w tle podczas gry.

Wyłączenie nagrywania w Geforce Experience:

Jeśli nie masz zainstalowanego programu Geforce Experience, to nie masz czym się martwić. Jeśli z kolei masz, sprawdź czy nie masz włączonej nakładki w grze, która może nagrywać na bieżąco Twoją rozgrywkę w CS:GO.

  1. Przejdź do panelu Geforce Experience.
  2. W zakładce OGÓLNE odznacz NAKŁADKA W GRZE.

8. Wyłącz nakładki/overlay

Jeśli zależy ci na więcej FPS w CS:GO, to powinieneś pamiętać, że wszelakie nakładki w grze mogą powodować duży spadek klatek. Przykładowymi programami w których występują nakładki: GeForce Experience, Discord, Tryb Windows Game.

II. Parametry Startowe

Parametry startowe csgo, czyli komendy które wpisujemy we właściwościach gry na Steam. CSGO posiada kilka przydatnych parametrów, dzięki którym mamy szanse na zwiększenie FPS.

-high
Komenda high zwiększa priorytet dla cs go,  komenda świetnie funkcjonuje w przypadku starszych komputerów.

Od jakiegoś czasu ten parametr w wielu przypadkach zmniejsza wydajność CS:GO oprócz tego również wpływa na "lagi" myszki - myszka często się zacina. Nie korzystaj z tego parametru.

+mat_queue_mode 2
Parametr ten włączy nam wykorzystywanie wszystkich rdzeni naszego procesora dla CS:GO (Tak, przed komendą musi być + gdyż jest to komenda a nie parametr).
Jeśli po wpisaniu tego parametru doznasz spadki klatek, to po prostu ten parametr usuń z linii. Działanie tego parametru jest zależne od naszego procesora. Na niektórych procesorach ten parametr potrafi znacznie zwiększyć liczbę FPS, a na niektórych wbrew przeciwnie.

Ustawiając te komendę na 2 gra będzie wykorzystywała wszystkie wątki/rdzenie procesora, co może pomóc w zwiększeniu FPS.

-nojoy
Ostatnia komenda, która może nam pomóc w zwiększeniu FPS to komenda nojoy, jest to komenda która wyłącza nam wsparcie dla dżojstika w cs go, dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę ramu.

 

III. Komendy na zwiększenie FPS

CSGO posiada również kilka komend, dzięki którym możemy zwiększyć FPS'y w grze. Nie oczekiwałbym tutaj dużego zwiększanie FPS, ale zawsze warto spróbować. Dokładną analizę komend możesz sprawdzić na poniższym filmie.

cl_forcepreload 1
Dzięki tej komendzie cała mapa będzie nam się ładowała podczas dołączania na serwer, dzięki czemu takie rzeczy jak tekstury, modele, eksplozje granatów itp. nie będą ładowały się podczas rozgrywki co tylko powoduje spadki FPS. UWAGA! Od jakiegoś czasu komenda może spowodować więcej problemów niż pożytku - nie powinieneś z niej już korzystać.

snd_debug_sleep
Powyższa komenda "usypia" debug, warto użyć zwłaszcza w momencie dużego spadku FPS. Komenda od ostatniej aktualizacji przestała działać.

r_cleardecals
Komenda ta kasuje krew oraz ślady po kulach w momencie jej wpisania, nie tylko pozytywnie wpływa to na nasze klatki na sekundę  ale także na widoczność w grze.

Do tej komendy przydadzą nam się dwa bindy:

bind "shift" "+speed;r_cleardecals"
bind "CTRL" "+duck;r_cleardecals"

Bindy te działają następująco - w momencie, kiedy zaczynamy chodzić po cichu bądź zaczniemy kucać automatycznie wpisze nam komendę r_cleardecals dzięki czemu nie będziemy musieli wpisywać tej komendy ręcznie.

func_break_max_pieces 0
Powyższa komenda zmniejsza ilość odpadających cząsteczek z rozwalanych elementów na mapie jak np. szyb.

r_drawtracers_firstperson 0
Komenda dzięki której wyłączymy efekt lecących kul podczas strzelania z broni.

r_dynamic 0
Ustawiając powyższą komendę na 0 wyłączymy rozbłysk podczas strzelania z broni oraz podczas wybuchających granatów.

​Jeśli korzystasz z net_graphu warto również ustawić go na bind - wtedy będzie się on wyświetlał tylko podczas włączonej tabeli wyników. Ciągle włączenie net_graphu może powodować spadki FPS.

bind "TAB" "+scorenet"
alias "+scorenet" "+showscores; net_graph 1"
alias "-scorenet" "-showscores; net_graph 0"

Aby cofnąć:
bind "TAB" "+showscores"

Poniższy bind całkowicie włącza lub wyłącza HUD w grze zostawiająć celownik oraz killfeed - wyłączenie huda potrafi zwiększyć FPS nawet o 15.
Jest to opcja dla najbardziej zdeseporwanych, gdyż wyłączając HUD nie widzimy radaru, poziomu HP czy też ilości amunicji.

bind "x" "toggle cl_draw_only_deathnotices"

Aby cofnąć:
bind "x" "radio2"

Komendy oraz bindy najlepiej dopisać do configu. Jeśli nie masz swojego configu sprawdź - Własny Config CS:GO

IV. Pliki Gry / Steam

Na początek przechodzimy do głównego folderu Steam z którego kasujemy wszystkie pliki z końcówką .blob (Pamiętaj aby przy usuwaniu tych plików mieć wyłączony klient Steam). Poniższy sposób prawdopodobnie już nie działa - pliki te zostały usunięte w którejś z aktualizacji.

Teraz przechodzimy do głównego folderu CS GO.

Skupiamy się teraz na pliku 882ab71a - Jeden z użytkowników Reddit'a odkrył, że w momencie, kiedy usunął zawartość tego pliku jego FPS'y zwiększyły się z 60 do 140! czyli aż o 80, reszta użytkowników również spróbowała tego sposobu i również zwiększyło im to FPS'y. Co do pliku nikt tak na prawdę nie wie za co on odpowiada, ale nikomu poprzez usuniecie tego pliku nic się nie stało - sam z tego korzystam i nie ma żadnych problemów, tak więc warto spróbować.

*Folder downloads został usunięty przez twórców gry, więc jeśli pobierałeś CSGO w niedalekiej przeszłości tego pliku mieć nie będziesz. Wtedy oznacza, że wszystko jest dobrze i nic nie musisz robić.

Pamiętaj aby przed usunięciem pliku zrobić sobie jego kopię zapasową.

1. Przechodzimy do folderu \csgo\downloads gdzie wyszukujemy plik o nazwie 882ab71a.dat
2. Otwieramy ten plik edytorem tekstu i kasujemy całą jego zawartość, zapisujemy i zamykamy okno.
3. Klikamy PPM na plik 882ab71a.dat przechodzimy do właściwości a następnie w zakładce Ogólne zaznaczamy Tylko do odczytu.

Gotowe!

zwiekszenie fps cs go

V. Procesy

Zadbajmy o to, abyśmy podczas rozgrywki nie mieli włączonych zbędnych programów, które spowalniają nam tylko nasz komputer. Takimi programami mogą być np. Przeglądarka internetowa zwłaszcza z włączonym Flash Play'erem np. Youtube lub Twitch - Flash player strasznie obciąża nasz system, kolejną rzeczą może być np. Skype - jeśli komunikujesz się ze znajomymi przez właśnie Skype polecałbym przejście na Team Speak program który znacznie mniej obciąża nasz komputer.

Zbędne procesy wyłączamy w menadżerze zadań (ctrl+alt+del) w zakładce Procesy.

Teraz zajmijmy się aplikacjami które włączają nam się przy starcie naszego systemu.

Kliknij na menu Start i wpisz w nim msconfig  następnie zatwierdź klawiszem enter.

Następnie przejdź do zakładki Uruchamianie w której znajdują się wszystkie procesy, które włączają się przy starcie systemu.

Teraz odznacz programy które nie są ci potrzebne przy starcie systemu - takimi programami mogą być np. - Skype, iTunes, GG, Hamachi, Origin itp.

Pamiętaj aby nie wyłączać programów antywirusowych, sterowników itp. czyli procesów które mają w nazwie np. NVIDIA, Realtek, Avira, Avast, Microsoft, Logitech, Java, Razer, Asus itp.

VI. Ustawienia Karty Graficznej

NVIDIA
1. Kliknij PPM na pulpit następnie przejdź do Panel Sterowania NVIDIA.

2. Następnie przejdź do Wyreguluj ustawiania obrazu..

3. Zaznacz opcje Stosuj preferencje użytkownika, podkreślając i przeciągnij pasek w lewo w stronę Wydajności.

4. Teraz przechodzimy sobie do Zarządzanie ustawieniami 3D

5. Wyszukujemy na liście Synchronizacja Pionowa i wybieramy obok Wyłącz.

6. Wyszukujemy na liście Filtrowanie Tekstur - jakość i wybieramy obok Wysoka wydajność.

NVIDIA GeForce Experience

1. Przejdź do zakładki Gry wyszukaj na liście Counter Strike: Global Offensive.

2. Teraz kliknij na Klucz zielone okienko i przeciągnij pasek w lewo w stronę Wydajność a następnie Zastosuj.

wiecej fps cs go nvidia

Ati Radeon

1. Kliknij PPM na pulpit następnie przejdź do Właściwości Grafiki.

2. Teraz przejdź do Gry i w Wydajność Gry przejdź do Standardowe ustawienia 3D.

3. Odznacz opcje Użyj ustawień standardowych i przeciągnij pasek w kierunku Wydajność a następnie zastosuj.

VII. Aktualizacja Sterowników

Pamiętaj aby zawsze mieć aktualne sterowniki do swojej karty graficznej jak i dźwiękowej ponieważ nieaktualne sterowniki również mogą być przyczyną niskich FPS'ów w CSGO.

Aktualne sterowniki do swojej karty graficznej/dźwiękowej znajdziesz tutaj:

http://www.nvidia.com/drivers - Sterowniki NVIDIA
http://support.amd.com/en-us/download - Sterowniki AMD
Sterowniki Realtek

Wiele osób zapomina o aktualizowaniu sterowników do karty dźwiękowej, stare sterowniki karty dźwiękowej mogą być również przyczyną spadku FPS!
Obstawiam, że twoje sterowniki do karty dźwiękowej są od dawna nie aktualizowane. Sprawdź z którego roku masz sterownik i jeśli są przestarzałe zaktualizuj je.

Windows 7
1. Przejdź do Panelu Sterowania a następnie przejdź do Sprzęt i Dźwięk i następnie Dźwięk.
2. Następnie w zakładce Odtwarzanie kliknij PPM na swój głośnik i przejdź do Właściwości.
3. Teraz w zakładce Ogólne kliknij na Właściwości.
4. Przejdź do zakładki Sterownik i tam powinieneś mieć datę twojego sterownika.

Ponadto możesz zmniejszyć jakość dźwięku odciąży to wtedy twój procesor co może przełożyć się na FPS.

jak zwiekszy fps cs go

VIII. Programy

Przejdźmy sobie do programów które również mogą nam pomóc w zwiększeniu klatek na sekundę.
Na sam początek zainteresuj się programem antywirusowym jeśli jeszcze żadnego nie posiadasz. Uchroni cie on przed wirusami które mogą ci obciążać procesor co wpływa fatalnie na twoje FPS w grze.

Malvarebytes

Skaner który sprawdzi twój komputer w poszukiwaniu wirusów. Program jest darmowy tak więc warto go sobie pobrać i sprawdzić czy nie mamy czasem jakiś wrednych wirusów które powodują obciążenie naszego komputera.

zwięszenie fps w cs go

Razer Cortex

Razer Cortex czyli stary Game Booster - Program który ma świetny tryb Boost - Czyli tryb który wyłącza nam wszystkie zbędne procesy podczas grania, spisuje się to świetnie jeśli nie formatowaliśmy naszego komputera od dłuższego czasu.

Polecam wykorzystać ten program do uśpienia procesu SteamWebHelper.exe - Jest to proces, który odpowiada za przeglądarkę w steam'ie a przeglądarka podczas gry jest nam w ogóle nie potrzebna. Chwilami ten proces jest w stanie zeżreć nawet do 500mb pamięci.

zwiekszenie fps cs go

CCleaner

CCleaner - Program który służy do usuwania zbędnych plików w naszym systemie, czyści pozostałości po skasowanych programach, naprawa błędy w rejestrze. W programie CCleaner możemy również w bardzo prosty sposób dostosować jakie programy mają nam się uruchamiać podczas startu naszego systemu. Program którym powinniście zainteresować jeśli macie przestarzały system. *UWAGA w niektórych przypadkach ten program powoduje błąd (Vac authentication error). Po przeczyszczeniu komputera powinieneś go kompletnie skasować z dysku.

zwiekszenie fps cs go cclaner

IX. Przeczyszczenie Komputera

Jeśli od dawna nie zaglądałeś do swojego Pieca to wypadało by to zrobić. Zapchany komputer, głownie zapchane radiatory od procesora mogą mocno powodować spadki FPS w CSGO.
Pamiętam jak za czasów cs 1.6 spadły mi FPS w kilka dni z ponad 100 do 60 - okazało się, że przyczyną był zakurzony komputer.

 

Jakieś 3 miesiące nie czyszczenia. Masz problemy z FPS? przeczyść swój komputer! Wszystko będzie działać o wiele lepiej 🙂 Niestety wiele osób o tym zapomina.

Posted by Sniper13 on 5 marca 2016

 

X. Wymiana Procesora / Podkręcenie

Ostatnia rzecz jaka ci zostaje to wymienienie procesora, ponieważ CSGO jest na silniku Source a ten silnik wykorzystuje głownie do pracy właśnie nasz procesor. Zawsze również możesz spróbować podkręcić swój procesor. Aby się dowiedzieć więcej na temat podkręcania poszperaj w Google a na pewno coś znajdziesz ;]

Jeśli masz jakieś pytania pozostaw komentarz poniżej.

Share.