CSGO - Ustawienia Dźwięku

7

Najlepsze ustawienia dźwięku w CS:GO

W tym wpisie zajmiemy się ustawieniami dźwięku w CS:GO. Postaramy się dobrać ustawienia tak, aby były one dla nas jak najbardziej korzystne. Przede wszystkim postaramy uzyskać jak najlepsze pozycjonowanie dźwięku w CS:GO co jest bardzo ważne oraz postaramy się pogłośnić kroki przeciwnika.

USTAWIENIA DŹWIĘKU W WINDOWS

Przede wszystkim powinieneś zaktualizować swoje sterowniki do karty dźwiękowej. Co to może dać? lepszy dźwięk oraz niekiedy mniejsze zużycie procesora co może wpłynąć na FPS w grze. Zapewne większość z Was nigdy nie aktualizowała sterowników dźwiękowych, a te które macie są zapewne z płytki, które zostały dołączone do płyty głównej lub karty dźwiękowej, jeśli takową posiadacie. Kiedy to było? rok temu? trzy lata? a może pięć? Zaktualizuj swoje sterowniki dźwiękowe wyszukując je w Google.

Najnowsze sterowniki Realteka, z których zapewne większość z Was korzysta, jeśli nie macie karty zewnętrznej dźwiękowej pobierzecie Tutaj.

Jak już masz pobrane sterowniki najwyższa pora do ustawień dźwięków w Windowsie:

Windows 7
Klikamy PPM na głośnik w pasku zadań i wybieramy Urządzenia do odtwarzania.

dzwiek-cs-go

Windows 10
Klikamy PPM na głośnik w pasku zadań i wybieramy Otwórz ustawienia dźwięku.
W okienku po prawej stronie wybieramy Panel Sterownia dźwiękiem.

W zakładce Komunikacja wybieramy opcję Nic nie rób - Nie chcemy, aby jakikolwiek inny program włączony w tle np. steam overlay przyciszał nam dźwięki w grze. Można tego doświadczyć kiedy  np. dostajemy wiadomość steam.

komunikacja-dzwiek-cs-go

Teraz w zakładce Odtwarzanie klikamy PPM na nasz domyślny głośnik i wybieramy opcje Właściwości.

glosnik-cs-go

Wyskoczy nam okno w którym wybieramy zakładkę Zaawansowane
W formacie domyślnym wybieramy opcję 24-bitowe, 44100 Hz (Jakość Studyjna)
Dlaczego? przecież więcej HZ znaczy lepiej! No nie do końca - wszystkie dźwięki w CS:GO - kroki, strzały a nawet muzyka, której słuchacie na YouTube czy Spotify jest nadawana w takiej właśnie częstotliwości próbkowania. W momencie kiedy ustawicie np. 96000 Hz, wszystkie dźwięki z niższą częstotliwością będą wymuszane do działania w 96000 Hz co będzie skutkowało przepróbkowaniem i utratą jakości dźwięku. Wyższe wartości są dla osób, które bawią się w studia i mają dźwięk w tej właśnie częstotliwości, który w późniejszym czasie konwertują najczęściej na 44100 Hz.

Ponadto - wyższa wartość = większe zużycie zasobów komputera. Nie chcecie tracić FPS w grze poprzez ustawienie wyższych częstotliwości, które i tak nic nie dają a tylko mogą źle wpłynąć na dźwięk.

format-dzwieku-cs-go

Niektórzy z Was będą jeszcze posiadać zakładkę Ulepszenia w której będziecie mogli włączyć różne efekty dźwiękowe jak np. podbicie basów.

Nie chcecie korzystać z żadnego z tych dodatków, bo może to fatalnie wpłynąć na słyszalność kroków, czy ogólny odbiór dźwięków z gry. Tyczy się to podbicia bassów, dźwięku przestrzennego i pozostałych efektów.

windows-ulepszenia-dzwieku

W tym momencie ustawiłeś już najważniejsze opcje w systemie Windows, teraz pora na ustawienia w CS:GO.

USTAWIENIA DŹWIĘKU W CS:GO

ustawienia-dzwieku-cs-go

Najważniejsze ustawienia:

Głośność VOIP

Tą opcją możemy ustalić głośność komunikacji głosowej, czyli to jak słyszymy naszych kumpli z drużyny.

Głośność ogólna

Tutaj kompletna dowolność - dodam, że tą głośność możecie szybko zmieniać w pisując w konsole volume X takim sposobem nie będziecie musieli wchodzić do ustawień dźwięki za każdym razem jak chcecie zmienić głośność gry.

Głośność ogólna muzyki

Tę opcje musicie włączyć jeśli chcecie korzystać w dalej wymienionych opcji.

Głośność menu głównego

Tutaj również totalna dowolność.

Głośność startu rundy

Tą opcją możemy ustawić czy na samym początku rundy ma być włączona muzyka oraz jej głośność. Nie ma żadnej potrzeby, aby ta muzyka była włączona, może to zagłuszyć naszego kumpla z drużyny, który w tym czasie prosi o broń.

Głośność końca rundy

Tutaj możemy ustalić głośność muzyki w momencie kiedy runda się zakończyła, czyli zaraz po dźwięku, że dana strona wygrała runda. Tutaj również totalna dowolność, lecz osobiście nie widzę żadnej potrzeby włączania tego dźwięku.

Głośność bomby/zakładnika

Ta opcja ustanawia głośność muzyki w momencie podłożenia bomby czy też przejęcia zakładnika przez CT.
To że bomba została podłożona słyszycie poprzez dźwięk "Bomb has been planted"
Nie potrzebujecie do tego muzyki, która trwa dość długo i potrafi zagłuszyć kroki przeciwnika.

Głośność 10-sek. ostrzeżenia

Jeśli włączymy te opcję to 10 sekund przed wybuchem bomby zacznie grać muzyka. Przydaje się to wtedy kiedy nie mamy defuse. Jeśli zaczyna grać muzyka a my jeszcze nie zaczęliśmy broić bomby i nie jesteśmy w posiadaniu kombinerek, możemy być pewni, że tej bomby nie rozbroimy.

Polecam ustawić tę opcję na minimum, aby nie zagłuszyło nam to kroków.

Głośność kamery pośmiertnej

Tutaj możemy ustalić głośność dźwięku/muzyki która jest grana w momencie kiedy zginiemy. Kompletnie niepotrzebny dźwięk, który może nam zagłuszyć kroki przeciwnika po naszej śmierci, przez co nie będziemy w stanie podać informacji naszym kumplom z drużyny w którą stronę biegnie przeciwnik.

Komendy na dźwięk:

volume X - Dzięki tej komendzie w szybki sposób możemy ustalić głośność gry bez potrzeby wchodzenia w opcje gry, czy też potrzeby wychodzenia do Windowsa.

voice_scale - Głośność komunikacji głosowej, również możemy w szybki sposób dostosować tą głośność bez potrzeby wchodzenia w menu.

voice_mixer_volume

Poziom głośności Twojego mikrofonu.

voice_loopback

Ustawiają tę komendę na 1 będziemy wstanie słyszeć samego siebie w momencie kiedy mówimy w grze. Dzięki temu możemy dostosować głośność naszego mikrofonu.

snd_mix_async 1

Dzięki tej komendzie możemy obniżyć opóźnienie dźwięków komenda, która znajdziecie poniżej.

snd_mixahead X

Tą komendą możemy ustalić opóźnienie dźwięku w CS:GO standardowa wartość do 0.025 - my możemy ją zmniejszyć na 0.005. Lecz pamiętaj, że musisz mieć ustawioną komendę snd_mix_async na 1. Jeśli zależy Ci na ilości klatek w grze, to nie powinieneś korzystać z tej komendy, gdyż może ona wpłynąć negatywnie na FPS. Jeśli zmniejszenie opóźnienia dźwięku wpłynie negatywnie na dźwięk (zacznie się zacinać) wtedy ustaw domyślną wartość 0.025.

snd_mute_losefocus

Włącza lub wyłącza dźwięki z gry kiedy przejdziemy do windows (Alt+Tab)

POPRAWIENIE POZYCJONOWANIA DŹWIĘKU W CS:GO

UWAGA! nie powinieneś korzystać z poniższych komend jeśli w ustawieniach CS:GO wybrałeś nowy system pozycjonowania dźwięku 3D.
Jeśli ustawiłeś te komendy to w tym wpisie znajdziesz domyślne wartości tych komend, które powinieneś mieć.

Na reddicie powstał pewien temat gdzie jeden z graczy CS:GO, który zna się dobrze na dźwięku przygotował komendy, dzięki którym poprawimy pozycjonowanie dźwięku w CS:GO. Sam korzystam z tych ustawień już od dłuższego czasu i muszę przyznać, że gra się dużo lepiej. Lecz pamiętajcie, do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić i na początku może grać się nieco dziwnie.

snd_front_headphone_position "xx.x"
snd_rear_headphone_position "90.0"
snd_headphone_pan_exponent "1.2"
snd_headphone_pan_radial_weight "0.5"

W komendzie snd_front_headphone_position zamist xx.x podajmy numer który odpowiada naszej proporcji ekranu.

Proporcje 5:4 = 43.2
Proporcje 4:3 = 45.0
Proporcje 16:10 = 50.2
Proporcje 16:9 = 53.2

Komendy te najlepiej dopisać do pliku autoexec z którego w późniejszym czasie będziecie mogli bez problemu je usunąć i wrócić do standardowych. Jeśli nie macie tego pliku zapraszam tutaj - CS:GO Jak Zrobić Config

Jeśli wpiszecie komendy do konsoli to tutaj znajdują się domyśle wartości tych komend, jeśli chcielibyście wrócić do starego ustawienia poprzez konsole:

snd_front_headphone_position "90.0"
snd_rear_headphone_position "90.0"
snd_headphone_pan_exponent "1.0"
snd_headphone_pan_radial_weight "1.0"

Ustawienia Kart Dźwiękowej / Podgłośnienie Kroków

Teraz przechodzimy do ustawień karty dźwiękowej, którą KAŻDY z Was ma, chociażby taką wbudowaną w płytę główną.

Od czego tutaj zacznę - Zewnętrzna karta dźwiękowa to coś, co powinieneś posiadać. Nawet taka najtańsza za 50zł jest niesamowicie dużo lepsza niż ta, standardowo wbudowana w płytę główną.

Aby włączyć ustawienia karty dźwiękowej w przypadku Realtek przejdź do pomarańczowego głośniczka w pasku zadań. W przypadku zewnętrznych kart dźwiękowych będzie to wyglądało nieco inaczej, sam musisz do tego dojść, nie znam ikonek dla wszystkich kart dźwiękowych 😛

W karcie dźwiękowej przede wszystkim chcesz wyłączyć WSZYSTKIE zbędne dodatki dźwiękowe, jak np. podbicie basu (niekoniecznie EQ, zaraz do tego przejdziemy), efekty 3D, efekty sal, pokoi itd. itd. wszystkie te ustawienia to śmieci, które mogą Wam zepsuć pozycjonowanie dźwięku oraz słyszalność kroków.

Realtek:

ustawienia-realtek-cs-go

Moja karta - Asus Xonar DG:asus-xonar-cs-go-ustawienia

EQUALIZER / POOGŁASZANIE KROKÓW

Poniższy punkt jest dla osób które chcą trochę poeksperymentować. Nie powinieneś robić poniższych czynności jeśli korzystasz z dźwięku HRTF!

Teraz przechodzimy do meritum poradnika, czyli do korektora graficznego, dzięki któremu będziemy mogli podłość kroki w CS:GO. Jest to opcja dla osób, które lubią kombinować nie ma tutaj najlepszego utawienia. Jeśli nie chcesz się tym bawić - Equalizer powonień być ustawiony na płasko, czyli nie podbijasz, ani nie przyciszasz żadnych częstotliwości.

Czym jest Equalizer?

Dzięki korektorowi graficznemu, jesteśmy w stanie podgłośnić bądź przyciszyć dźwięki o pewnych częstotliwościach. Equalizer możemy wykorzystać do np. podbijania basów, czyli w tym przypadku poogłaszamy dźwięki o niskich częstotliwościach a przyciszamy te o wysokich częstotliwościach - w taki właśnie sposób możemy zrobić większy bas.

Każdy dźwięk w CS:GO - kroki, strzały, rozbrajanie bomby itd. ma określoną częstotliwość. Więc co możemy zrobić? podbić głośność częstotliwości w której nadawane są kroki. Aby to zrobić musimy najpierw poznać w jakich częstotliwościach są nadawane najważniejsze dźwięki w CS:GO. Na poniższej grafice, możecie zauważyć, że np. strzały są nadawane w każdej częstotliwości, a kroki oraz upadek, głównie w średniej, 250-1k Hz.

cs-go-glosnosc-krokow

Są różne sposoby na poprawienie dźwięku w CS:GO poprzez Equalizer, niektórzy ustawią wszystkie najniższe częstotliwości na najniższe (30 -500 Hz), a wyższe 1k-16k na wysokie, a inni o 10db wszystkie wyższe dźwięki. Ale tym sposobem moim zdaniem możesz popsuć sobie pozycjonowanie dźwięku.

Testowałem przeróżne ustawienia i najlepiej mi się grało na poniższych. Są one ustawione tak, aby nie popsuć pozycjonowania dźwięku, a żeby lekko podbić słyszalność kroków. Dodam, że dal Was te ustawiona mogą się trochę różnić, wszystko zależy od waszego słuchu, karty dźwiękowej czy też słuchawek. Możecie powzorować się poniższymi ustawionymi i dobrać najlepsze pod Was.

equalizer-cs-go

Jeśli nie macie Equalizera, albo nie potraficie do niego dojść możecie sobie pobrać specjalny program Equalizer APO który ma najniższe opóźnienie dźwięku oraz najniższe zużycie procesora. W tym programie będziecie mogli dostosować ustawienia częstotliwości bez problemu.

Jeśli macie jakieś pytania lub problemy odnośnie dźwięku w CS:GO możecie zadawać je w komentarzach poniżej.

Share.